שימוש בקנאביס

“להתפלפ”

מילה לא מאיימת לתופעה מסוכנת, מאד.

בשנים האחרונות הפך הקאנביס לידידו הטוב של החולה. מרגע שהודבק לו הכינוי “רפואי” הוא נחשב לסם לגיטימי לשימוש המחולל נסים רפואיים או לפחות מביא הקלה. אבל בעוד שעל יעילות הקנאביס הרפואי ניתן להתווכח, השימוש בקנאביס ברחוב, בקרב צעירים הפך בעייתי מאחר ונמצא לא אחת כמסכן את בריאותם הנפשית.

הסבר לסכנה זו אפשר למצוא גם במחקר שערך צוות חוקרים מאוניברסיטת תל אביב בראשו ד”ר רן ברזילי ושפורסם בכתב העת  Human Molecular Genetics אודות החומר הפעיל בקנאביס. במחקר נמצא שהחומר הפעיל בקנאביס עלול להקדים התפרצות של סכיזופרניה או להחמיר אותה. בעיקר בקרב משתמשים בגיל ההתבגרות.

מי שמבקר במחלקות הפסיכיאטריות מכיר מקרוב את מגפת ‘המתפלפים’ ההרסנית.

מדובר בצעירים בגיל ההתבגרות או בשנות העשרים והשלושים המוקדמות שמשתמשים בסמים ו”מאבדים את זה”. אין ספק, שהתופעה הפכה שכיחה ככל שהיד על השימוש בקנאביס הפכה קלה יותר. ‘להתפלפ’ קוראים לזה.

מילה לא מאיימת לתופעה מסוכנת מאד. זו לא סכיזופרניה, אבל בהחלט אפיזודה פסיכוטית בעלת השפעה דרמטית ולעתים הרסנית על חייו של מי שחווה אותה. מאין חוויה, לעיתים חד-כיוונית של מחשבה מפורקת, המלווה בחרדה עצומה שמערערת את תפיסת העולם. צעירים רבים מתקשים לחזור לשגרת יומם לאחר מכן וחווים לא פעם קושי לשוב לתפקוד מלא ונורמטיבי.