מה זה CBT ?

אפר”ת, זה לא רק עוד שם. אצלנו אלה הם ראשי תיבות שפירושם: אירוע, פירוש, רגש, תגובה, וברגע זה קיבלת מתנה שיכולה לשנות את חייך ותעזור לך להתחיל ללכת בדרך חדשה. דרך מאתגרת ומעצימה וכשמבינים אותה נפתרים מרגשות שליליים כמו כעס, חרדה, אשמה, בושה ועד. נכון שללמוד את הדרך ולהבין את משמעות המושג הזה אפר”ת לוקח זמן ותרגול אבל בסופו של התהליך, החיים נראים קלים נעימים ויש בהם הרבה שקט בראש.

מה עוד אפשר להגיד על פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית?

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגות ובקיצור CBT ובלעז Cognitive Behavioral Therapy היא שיטת טיפול פסיכולוגי שמדברת עם המטופל כלקוח מה שנקרא “בגובה העיניים” ולמטפל תפקיד חשוב, פסיכו חינוכי, המלמד את המטופל דרכי חשיבה ותפישת מציאות שונה מזו המוכרת לו. הטיפול הקוגניטיבי בוחן ביחד בתוך הקליניקה ומחוצה לה את תפישת העולם, האמונות והדעות. לכן בטיפול אנחנו עוסקים בעיקר בשינוי הגישה לחיים ושפור הדימוי העצמי הערך העצמי והעלאת הביטחון העצמי. החלק ההתנהגותי בטיפול עוזר לבחון את התנהגות המפריעה ומצליח להסביר איך לשנות מהיסוד את הדפוסים המפריעים ולהיפטר מהם.

למה זה חשוב?

כל אחד רוצה לחיות חיים טובים ולהרגיש שהוא מוצלח ומצליח. אף אחד לא רוצה לחיות עם מועקה, מתח, לחץ ותחושות של כישלון והחמצה. לחיות את החיים לנצל את כל הפוטנציאל שלנו, אלה החיים האמתיים והטובים. לשם צריך לשאוף. זה אומר שכל יכול ללמוד איך לבחור את דרכו, איך לקבל החלטות איך להתמיד ואיך להצליח להחזיק בהישגים ובהצלחה.

האם זה יעזור לי?

כמובן שהלימוד יעזור מאוד! כל מי שנותן לעצמו הזדמנות , חד משמעי מצליח! לכן זה תלוי גם בך, תלוי אם החלטת להתמסר לתהליך, ללמוד את הדרך וללכת בה. היינו רוצים להגיד “העיקר שתגיע” שאנחנו “נתקן” אותך בלי שום מחויבות מצדך, ויהיה בסדר גם בלי שתעשה כלום,  אבל זה לא יעבוד ואנחנו לא מעוניינים בשותפים כאלה לדרך כי גם לנו חשוב מאוד להצליח. כי כל אחד אצלנו הוא חלק מההצלחה שלנו.

כן, אנחנו מתחייבים ללמד כל אחד “לעשות את זה” ולהצליח לשנות ולהגיע למקום טוב עם עצמו, מקום נח ושלם.  לנו יש כלים ושיטה, פה לומדים איך לנהל את הזמן , איך להיות מחויבים לתהליך איך ליהנות מהתוצאות והכי חשוב איך לשמור אותם לתמיד. צריך ללמוד להצליח זה לא מובן מאיליו ולכן הסיסמא שלנו משקפת את האני מאמין שלנו “לומדים לנהל חיים”.

מה השיטה שלנו?

השיטה הייחודית שלנו היא אחת מסוגה בארץ מאחר והיא משלבת מצד אחד בין מטפלים מהפסיכותרפיה הקוגניטיבי ההתנהגותית ומומחים קליניים מהפסיכודרמה, הקואוצ’ינג, והתזונה לבין מסגרות טיפול שונות החל בטיפול הפרטני ועד למסגרת טיפול יומית משעות הבוקר ועד אחר הצהריים הלוא היא ‘התחלה חדשה’.

טיפול פרטני בקליניקה:  לומדים באופן אישי רק עם המטפל לרוב פעם בשבוע ומידי פעם משלבים שיחות פרטניות עם מטפלים מומחים על פי הצורך.  

טיפול קבוצתי:  מפגש בין קבוצת אנשים ההופכים לרוב לקבוצת ידידים מגובשת שלה מכנה משותף. הקבוצות עוסקות בנושאים נבחרים כמו טיפול בחרדה, אכילת יתר, איך למצוא זוגיות או קבוצות המבוססות על שיטות טיפול שונות, דוגמת פסיכודרמה, עמידה מול קהל, תזונה ועוד. כל שיטות הטיפול מבוססות על מחקרים, פרוטוקולים של טיפול חדשניים, לימוד פרונטאלי, ותצפית, הם רק חלק מכלי הטיפול שבבסיס הפסיכותרפיה הקוגניטיבית התנהגותית ותחומי הטיפול האחרים במרכז. לכן אנחנו חשבים למרכז טיפולי רב תחומי.

איך השיטה עובדת?

השיטה באופן כללי השיטה מלמדת איך להרגיש טוב עם עצמנו עם הבחירות שלנו וביחסינו עם הסביבה הקרובה שלנו, משפחה, חברים, עבודה. אמנם השיטה מלמדת לזהות רגשות, להבין מה כל אחד מרגיש ובאיזו עוצמה מתוך רשימת הרגשות המוכרים כמו כעס, חרדה, דכדוך, שמחה, הנאה וכו’ אבל כאן לומדים בעיקר לבחון את המציאות ולמצוא אפשרות אחרות שבעזרתם אפשר להגיב ולנהוג ביומיום אחרת. שינוי החשיבה משפיע לטובה לא רק על ההתנהגות שלנו הוא משפר באופן משמעותי את הרגשתנו לטובה.

איך אני משיג את השינוי הזה?

אין לנו ברירה אלא להגיד את המשפט הבא: הגיע הזמן לקפוץ למים! ועוד משפט: צור קשר! אצלנו לכל קשר יש משמעות ואנחנו כאן בשבילך.