הזדמנות לחוות את השינוי כשהוא קורה

האם פסיכודרמה זו הצגה או סוג של תיאטרון? איפה שמים את הדגש  בטיפול, בפסיכותרפיה או בדרמה? המילה פסיכודרמה מורכבת משתי מילים ביוונית: פסיכו (נפש) ודרמה (פעולה) כלומר: נפש בפעולה.  פסיכודרמה כשמה כן היא, שיטת טיפול בפסיכותרפיה ששמה דגש על התנסות המטופל  והחוויה אותה הוא עובר  בעזרת הפעולה.

פסיכודרמה בקבוצה: משחק תפקידים במצבים שונים יוצר מרחב מדמה “כאילו” ומעניק לו משמעות ואת האפשרות של החופש לעשות דברים מבלי “להיענש” עליהם או “לשלם את המחיר” כמו במציאות הממשית. המרחב הטיפולי מאפשר את  החופש לחקור ולמצוא  דרכים חדשות ויעילות יותר להתמודדות עם הקשיים במציאות הממשית. יצירת “המציאות העודפת” מאפשרת למטופל לחוות חוויה מתקנת ועוזרת לו לתרגל את האפשרויות העומדות בפניו בעתיד,  להתבטא בצורה חופשית ומשוחררת, לבחון באומץ ובבירור את כמיהתו ומשאלותיו להגשמה עצמית בכל תחום כמו: קריירה, לימודים, זוגיות, מגורים עצמאות, יחסים בין אישיים ועוד. התנסות זו בפסיכודרמה נחווית על ידי המטופל כאמיתית “כאן ועכשיו”, ומסייעת לו להגיע לתובנות ביחס לעצמו ולסביבתו. לכן, תהיה השפעתה לטובה על חייו האישיים של המטופל גם מחוץ לקבוצה ולאורך זמן.

 

מי המציא את זה?

הפסיכודרמה התפתחה על ידי הפסיכיאטר יעקב לוי מורנו בראשית המאה הקודמת. כאשר טבע את המינוח פסיכותרפיה קבוצתית וביסס את הפסיכודרמה כשיטת טיפול. לאחר מותו בשנת 1974, אשתו, זרקה מורנו, הפיצה את הפסיכודרמה ברחבי העולם וכיום זוהי אחת משיטות הטיפול הפופולאריות בעיקר בקבוצה ולכן משתמשים בה גם בארגונים ובמסגרות חינוכיות.

 

שיטת הטיפול בפסיכודרמה לא רק הצגה

 

מי שהתנסה בטיפול בפסיכודרמה יוכל לתאר אותה כשיטת טיפול שבעזרתה הצליח לשנות מצבים  בלתי פתורים וקונפליקטים שונים בהם נתקל בחיי היום יום.  שכן הפסיכודרמה היא בהיחלט סוג של טיפול אישי ונפשי התורם לשינוי דפוסי התנהגות אצל המטופלים ומעודד העצמה והתפתחות אישית.

במהלך המפגשים בפסיכודרמה, המשתתפים מדמים בעזרת משחקי תפקידים, מצבים מחיי היום יום, מצבים הדורשים התבוננות מזווית אחרת על דילמות ושאלות, מאחר והפסיכודרמה מעודדת חקירה עצמית ובין אישית. המשתתפים בטיפול בפסיכודרמה משחזרים מצבים שונים מחייהם, קונפליקטים, רצונות , צרכים, ותקוות זאת באמצעות כלים מאומנויות הבמה בסביבה בטוחה ללא שיפוטיות ובהנחיית מטפל המלווה את הקבוצה לשיתוף הדדי ואמון.

 

מה קורה בקבוצה?

מפגש קבוצת פסיכודרמה לרוב כולל שלושה חלקים: חימום, פעולה (דרמה) ושיתוף.  שפרוטוקול הטיפול בפסיכודרמה מתבסס על פעולה דרמטית ועל משחקי תפקידים, לכל משתתף יש הזדמנות להציג את הדילמות אותן הוא רוצה לפתור תוך כדי פעולה. כלי הטיפול הם לדוגמא: החלפת תפקידים, כלי טיפולי המאפשר לכל משתתף לראות בעיניו את המציאות כפי שהיא מתבטאת בעיני האחר, ולראות את עצמו בעיני האחר. באמצעות יכולת זו הפסיכודרמה פותחת אפשרויות חדשות להבנה ובמקום לפתור בעיות על ידי דיבור, הבעיות נפתרות על ידי הצגתן. באמצעות הצגת הבעיה וביצוע החלפת תפקידים, נעשה שימוש בכלי נוסף הנעה לספונטניות ויצירתיות.

 

שני הכלים הטיפוליים: הספונטניות והיצירתיות מניעים את המשתתף להגיב תגובה חדשה למצב ישן ובכך ליצור פתרון חדש לבעיה מוכרת כאשר המשתתף הוא שותף מלא ואקטיבי, היכול לקחת שליטה מלאה על חייו ופעול בהם באופן עצמאי המקדם אותו להצלחה.

באמצעות החלפת התפקידים כל אחד מהמשתתפים להיות בתפקידו של החבר לקבוצה. החלפת תפקידים ושיתוף פעולה המושתתים על אמפתיה וידידות.

 

פסיכודרמה בקבוצה ולא רק

הנחת היסוד שבפסיכודרמה היא שבכוחה של הקבוצה לרפא, לכן אבי השיטה, מורנו, הגדיר את הפסיכודרמה כטיפול אישי במסגרת קבוצתית. אחד מעקרונות השיטה מבוססים על האמונה שבכל אדם יש כוח לברוא וליצור מציאות כאשר ההתנסות בקבוצה מעניקה למשתתף את הזדמנות להתחבר מחדש לכוחותיו ולפוטנציאל הגלום בו ומאפשרת את היצירתיות והספונטניות הנדרשים לשינוי בחיים.  

איך אני עם פסיכודרמה

במרכז הטיפולי הרב תחומי, פסיכודרמה היא אחת משיטות הטיפול שניתן להיעזר בה בנפרד או בשילוב עם שיטות ובתהליכים טיפוליים שונים. מידי שבוע מתקיימת קבוצה הפועלת במשותף תוך כבוד ואימון הדדי.