חרדה היא לא פחד. חרדה היא תופעה שדומה מאוד לפחד אבל שונה ממנה בבוחן המציאות. ההבדל בין חרדה לפחד נמצא במציאות עצמה

 

ההבדל בין חרדה לפחד הוא כמו ההבדל בין המציאות לבין סרט על המציאות. לדוגמא: כשאנחנו רואים נחש שמאיים להכיש אותנו או כשאנחנו צופים בסרט בו נחש מתכונן להכיש מישהו, אנחנו נרתעים ומפחדים כמעט באותה מידה. אז מה ההבדל בין המציאות לסרט?
התקפי חרדה, מה טוב בהם? הם תוקפים בפתאומיות דווקא כשהכול טוב. דווקא כשאני נהנה. התקפי חרדה, הם תמיד “דווקא” ותמיד מפתיעים. למה זה קורה ולמה בכזו פתאומיות?

חרדה, כולנו מסכימים, משבשת לנו את החיים. מפריעה לנו לתפקד ביומיום. גוזלת המון זמן והמון אנרגיה ובעיקר משאירה אותנו במתח רב ובחרדה מפני ההתקף הבא.

אנחנו סובלים מחרדה ולא מבינים למה. מה מפעיל אותה ובעיקר אם זו “מחלה” או תופעה שאפשר להיפטר ממנה.

שאלה: האם חרדה היא פחד?  תשובה: חרדה היא לא פחד. חרדה היא תופעה שדומה מאוד לפחד אבל שונה ממנה בבוחן המציאות. ההבדל בין חרדה לפחד נמצא במציאות עצמה. לדוגמא: יש אריה בחדר שמאיים לטרוף אותי.  אני פוחד. הגוף שלי דרוך אני מנסה להתגונן מפני האריה המאיים.  אבל, אם אני נמצא בסלון בבית, יושב על הכורסא הנוחה שלי, צופה בטלוויזיה וחושב על אריה שהיה יכול לטרוף אותי, ומגיב עם אותם סימפטומים של “פחד”, זאת חרדה. מפני שהאריה לא באמת נמצא בחדר, האריה נמצא אצלי …בראש. הסכנה כולה  נמצאת אצלי במחשבה ואינה מתרחשת במציאות.

האם אנחנו מבדילים בין מצב חרדה לפחד? במצב של סכנה המחשבה מפעילה את הגוף. הגוף מגיב באופן אוטומטי. הגוף שלנו ממושמע. בכל פעם שאנחנו חושבים על סכנה אנחנו מפעילים את מערכת האזעקה שנועדה לעזור לנו לשרוד. זאת המערכת הסימפתטית  הנמצאת במוח. תפקידה לרתום את הגוף ולהכניס אותו לפעולה בשלוש דרכים: 1. הילחם 2. ברח 3. קפא ואל תזוז. אבל יש לזכור כי המערכת תפעל 20 דקות מבלי שנוכל לעצור אותה.  לדוגמא: אם כדור יתגלגל לכביש בזמן שננהג, אנחנו ניבהל. הלב שלנו יהלום בחוזקה גם אחרי שנבין שלא נשקפת סכנה ולא דרסנו אף אחד.

מה עושים ?

חרדה היא לא פחד. חרדה היא תופעה שדומה מאוד לפחד אבל שונה ממנה בבוחן המציאות.

הדבר הראשון שצריך לעשות הוא בוחן מציאות. עלינו לשאול “היכן נמצא האריה”? האם אנחנו נמצאים באמת בסכנה או אולי רק נזכרנו באפשרות שיש אריה שעלול לפגוע בנו. בבוחן המציאות נראה אם זה אכן המצב . נוכל להגיד לעצמנו: “אנחנו בחדר. יש בו כיסא, שולחן אבל אין בו אריה”. “כעת שום דבר לא מסוכן.”

לסיכום

בוחן מציאות, הוא כלי עזר יעיל לעצור בו את החרדה התוקפת אותנו. עלינו להיות אמיצים כדי לראות את המציאות הלא מסוכנת ולהאמין לה. לעצור את הבדיקות .

השתמשו בבוחן מציאות כדי לעצור את התקיף החרדה.

חרדה היא תפישת עולם מוטעית.