הפחד מכישלון המועבר לילדים

 

שלושה דברים על הפחד מכישלון או מהצלחה:

 

  1. ״הפחד מכישלון הוא הכישלון הכי גדול״ (אנונימי).

 

אין מתנדבים לכישלון ואף אחד לא מתכוון להיכשל. יש מי שמראש פוחדים ממנו עד כדי הימנעות מעשייה. אם פחד מכישלון משתק אתכם זה אומר שמצד אחד יש לכם מחשבה קטסטרופלית ומצד שני חשיבה דיכוטומית הרואה בהצלחה או כישלון אפשרות יחידה. פרפקציוניזם הוא קו מנחה במשוואה הזו. לא נרחיב מה זה להיות פרפקציוניסט. רמז – זה לא מקדם.

 

לא פעם זה מקור לחרדה עצומה לילד. ההורה רוצה שהילד “רק יצליח”. הילד נתפש כחלק מהזהות ההורית וכ”מייצג” את ההורה. מעין כרטיס ביקור המעיד על כישלונו או הצלחתו של ההורה עצמו.

הורים הפוחדים מכישלון יעבירו את הפחד מכישלון לילדים ויהפכו אותם לילדים הססנים הנמנעים מקבלת החלטות או לילדים חסרי גבולות שיתקשו להשקיע ולהתמיד להתחייב ולקחת אחריות.

 

בשני קצוות אלה, צפויים הילדים, בבגרותם לסבול מחרדה והתקפי פאניקה וחלקם יסבלו גם מדיכאון. הורים הסובלים מפחד מכישלון, סובלים גם מחרדה סביב חיי הילד ועתידו. הם ירצו לשמור עליו היטב ולמנוע ממנו כל “כישלון” ותסכול.

ככאלה נראה שיכשלו בתפקידם ההורי מפני שהם מעבירים מסר שלילי על העולם, כמסוכן ולא בטוח ומונעים מילדיהם את האפשרות ללכת בדרך לא מוכרת, שאין בה ודאות ולפתח ביטחון עצמי. רק על ידי התנסות הילדים  ילמדו לסמוך על עצמם שבכל מצב הם יסתדרו.

 

  1. “דבר אחד בלבד גורם לחלום להיות לא אפשרי: הפחד מכישלון” (פאולו קואלו)

האם בכלל יש הצלחה או כישלון? מי שרוצה לגדל ילדים בריאים הנהנים מהחיים לא צריך ללמד את ילדיו להצליח או איך לא להיכשל אלא איך לא להתבייש ולא להרגיש אשם.

פחד מפני כישלון הוא למעשה היבט של חרדה חברתית. הפחד גורם לדימוי עצמי נמוך, פוגע בערך העצמי ומקטין את הביטחון העצמי. חשוב לומר שבכל הצלחה יש כישלון ובכל כישלון יש הצלחה. שניהם בעיני המתבונן. כדי ללמד ילדים להיות מצליחנים ההורה צריך לעודד להתנסות ולראות בתוצאה לגיטימית גם כשהיא לא לשביעות רצונו. כל עוד הילד מתנסה הוא לומד על יכולותיו ומפתח כישורי חיים. אף אחד לא נולד מנוסה. לכן כל רגע הוא הזדמנות לעשות שינוי. ילד שלא פוחד מה יחשבו עליו, שלא חושש שילעגו לו מפתח ערך עצמי. ילד שלא מרגיש אשם כשהוא לא מביא את התוצאות שציפו ממנו מפתח דימוי עצמי גבוה כי הוא לא מרגיש אשם. ילד שלא חושש מהתגובה של הסובבים אותו, מפתח ביטחון עצמי גבוה כי הוא סומך על עצמו שימצא את ההזדמנות לשפר.

 

  1. ההצלחה היא היכולת לעבור מכישלון אחד למשנהו מבלי לאבד את ההתלהבות.” (וינסטון צ’רצי’ל)

ככה תצליחו כהורים לעזור לילדיכם להצליח: אל תשפטו את התוצאות רק כ’טובות’ או ‘רעות’. בהצלחה ובכישלון יש תמיד מקום להתקדם ולהגיע לעוד הישג. ככה תלמדו את הילדים להעריך את הישגיהם הנוכחיים והוקיר אותם ולהמשיך לשאוף קדימה.  

 

תעודדו ילדים “להתלכלך”. מכירים את הילד שעומד מחוץ לארגז החול ולא מעז להיכנס ולשחק עם שאר הילדים? הוא אמנם יחזור הביתה עם בגדים נקיים אבל גם עם תחושת החמצה.

 

תדברו עם הילדים על הישגיהם, על שאיפותיהם וציפיותיהם מעצמם. שיחה כזו יכולה להיות העצמה אישית והשראה להתפתחות אישית. הילד ירגיש עם דימוי עצמי גבוה כי מתעניינים בדעתו ועם ביטחון וערך עצמי כי סומכים עליו שיש לו דרך להצליח ויסתדר עם כל תוצאה.    

 

לא מן הנמנע כי אם הורים הסובלים מחרדה או פחד מכישלון יפנו לקבלת עזרה מקצועית, הם יוכלו למצמצם כליל את הנזק האפשרי לעתיד ילדיהם.