מה זה אימון (קואוצ’ינג) ?

אימון הוא תהליך משמעותי בו המתאמן לומד להכיר את עצמו באופן מעמיק. זהו תהליך מעצים שדרכו מקבל המתאמן כלים קונקרטיים להתמודדות עם דילמות וקונפליקטים בתחומים שונים בחיים. בעזרת אימון, קל יותר בעת קבלת החלטות.

 

מה עוד אפשר להגיד על אימון Coaching

האימון עיקרו, הדרכה, ייעוץ ותרגול מבוקר של סיטואציות מורכבות ופשוטות בחיים.  האימון דורש יכולת לפתיחות והקשבה עצמית ולא בהכרח מתאים לכל אחד!  הוא מיועד לאנשים שלא מפחדים להציב סמני שאלה במקום בו עמדו סימני קריאה, אנשים שרוצים שינוי ומוכנים להתאמץ בשבילו.

דרך אימון אפשר להבין מה מצוי, מה רצוי ואיך מגשרים על הפער בין השניים.

למשל אפשר להיעזר באימון כשחושבים על שינוי של מקצוע, הקמת משפחה, בצמתי דרכים שונות שמגיעים אליהם במהלך החיים ועוד.

 

הקשר בין אימון לפסיכולוגיה:

אימון הוא לא טיפול פסיכולוגי מאחר ואינו בוחן תהליכים נפשיים אלא לרוב הוא עוסק בבניה ובקידום תהליכים התנהגותיים המובילים לשינוי בהווה ובעתיד. יחד עם זאת, האימון האישי משתמש בכלים מעולמות טיפול פסיכולוגיים השונים  בדומה לפסיכולוגיה החיובית שבבסיסה טיפוח כישורי חיים המובילים להתפתחות והעצמה אישית, שינוי התנהגותי הקרוב לפסיכותרפיה הקוגניטיבית התנהגותית (CBT) שימוש באמפטיה במצבים של דיכאון או חרדה, שימוש  בבניית נירטיב, הכחדה בניהול כעסים  ועוד.

אימון אישי בחברות

מקצוע האימון ראשיתו בניסיון להגיע להישגים ולשפר ביצועים אצל ספורטאים. בשנת 1974 (W. Timothy Gallwey The Inner Game of Tennis) כתב גלוואי את הספר “המשחק הפנימי של הטניס” זאת במטרה לעזור לשחקני הטניס לשפר את ביצועיהם במגרש המשחקים ולעזור להם לנצח את מתחריהם. העיקרון המנחה את הספר הוא שניתן ללמוד לשלוט ב”קולות” שבראש כאשר לומדים לבחון מהן המחשבות המקדמות אותנו ועוזרות לשפר את התפקוד ולהרחיק את המחשבות המפריעות לנו. בעשורים האחרונים התפתח מאוד האימון ככלי לקידום מטרות כלכליות והפך לכלי שימושי המסייע להתפתחות חברות מסחריות בדרך להשגת יעדיהן. בין שלל האפשרויות לשיפור העסק נמצאים בראש הרשימה שיפור הקשר עם לקוחות, שיפור מודעות השירות, לימוד תהליכים קבוצתיים בעבודת הצוות, הפקת המרב מסדר היום תוך התבוננות ברווחת העובד ויעילותו בעבודה, פיתוח ואימון לקריירה אישית, פיתוח אסטרטגיות שיווק ועוד.  

 

מי נעזר באימון?

כפי שצוין קודם לא כל אחד יכול ליהנות מאימון אישי מאחר והוא דורש פתיחות ויצירת קשר הדוק עם המאמן, מחויבות והתמדה. אבל מי שזקוק להכוונה והדרכה בניהול זמן, קביעת מטרות והשגת יעדים ייהנה מאימון אישי או קבוצתי אם יענה על תנאים אלו.  לעתים קודם האימון האישי נדרש טיפול פסיכולוגי מקדים כדי לאפשר את הפניות לאימון ולהגיע להצלחה משמעותית.

 

מסגרות האימון במרכז הטיפול הרב תחומי

ההגדרה של פדרציית האימון הבינלאומית (ICF) היא: “שותפות עם לקוחות בתהליך מעורר מחשבה ויצירתי, אשר מעוררת אותם על מנת למקסם את הפוטנציאל האישי והמקצועי. האימון במסגרת המרכז לטיפול רב תחומי הוא אחד משיטות ודרכי הטיפול המסייעות להצלחה ולניהול חיים. במרכז ניתנת אפשרות ללמוד כיצד לפתח מודעות עצמית, קביעת מטרות ודרכי השגתן תוך תמיכה והכוונת המאמן. השותפות עם הלקוחות היא מכרעת ומאפשרת כאן להוביל למקסימום הישגים במינימום זמן.

 

ה”אני מאמין” שלי

אני רואה באימון רצף בין being לבין doing  גישה מאוד לאנשים ויודעת מתי ואיך אפשר לנוע על הרצף עם כל מתאמן. אני מאמינה גדולה באנשים ביכולות שלהם, אופטימית מטבעי וחושבת שאימון טוב קשור לחיבור בין המאמן למתאמן.

 

איך אני מצליח לעשות את זה?

אין ארוחות חינם, אומר כל מאמן אישי. כל אחד יכול להגיע להישגים באימון אישי או בשילוב מספר טיפולים וכלים יישומיים. האפשרויות לאימון מגוונות, ביניהם אימון אישי ממוקד חד פעמי או אימון אישי וקצר מועד, אימון בקבוצה אחת לשבוע וסדנאות מרוכזות.