איך לעבור את החגים בשלום ללא חרדות

איך לעבור את החגים בשלום ללא חרדות

תקופת החגים היא אחת התקופות המיוחדות בשנה, והיא מתאפיינת, בין השאר, במפגשים משפחתיים תכופים, לעיתים במסגרת מורחבת מן הרגיל. אז איך לעבור את החגים בשלום ללא חרדות?

יש מי שמוצא מפגשים משפחתיים אלה פחות מנעימים. תחושות כמו לחץ, חוסר שקט, קושי לנהל את לוחות הזמנים, חשש מפני העתיד לבוא או אפילו חרדה – הן נפוצות בתקופה זו של השנה.

אם גם אתם מרגישים מתח לקראת תקופת החגים, אם עבורכם המפגשים המשפחתיים הללו לא מסייעים לשגרת חיים שלווה – המאמר הזה הוא בדיוק עבורכם. אפשר לעבור את תקופת החגים בשלום. הנה כמה טיפים שאולי תמצאו אותם יעילים בדיוק לצורך זה.

מה שהיה היה

חרדות, הסיבה השכיחה ביותר למתח לקראת תקופת החגים היא סוגיות ישנות אשר אולי לא נשכחו, והן צפות ועולות בכל פעם שמתראים בהרכב המורחב. אם המפגש המשפחתי בשולחן האוכל מזכיר לכם נשכחות, אם הילדות היא מקום שלא תמיד נעים לבקר בו שוב, והיא צפה ועולה אל מול עיניכם במהלך ארוחת החג – מומלץ לקבל בחירות מבעוד מועד על מנת לאפשר לעצמכם ערב נינוח ככל הניתן. למשל – “הערב, אני לא עונה לשאלות בנושא הזוגיות שלי”, או “הערב, אני לא מעלה את אותה הפגיעה הישנה מול אמא שלי”, וכדומה. אם יש צורך – ידעו את המשתתפים או את מי שיכול להעביר את המסר, אודות כוונותיכם ובקשותיכם

עוזר לזכור, שאתם חשובים

לפעמים, אנחנו נאלצים לעשות יותר ממה שאנחנו רוצים או יכולים – במיוחד בתקופת החגים, בה לכל אחד המשאלות, הציפיות, והמעמסות שלו, ובמיוחד אם אתם נשואים ויש לכם שתי משפחות שאתם מבקשים לרצות. לעיתים, עוזר לקחת רגע לעצמנו, לזכור שאנחנו חייבים (כמו גם ממש רוצים) לדאוג לשלוות הנפש של עצמנו, ולבטא את אותה האכפתיות כלפי עצמנו במעשים – לא יקרה כלום אם השנה תבחרו רק משפחה אחת לבקר בה, ולשנייה תבטיחו שאת החג הבא תחגגו איתה. זה בסדר לצאת מוקדם יותר מן האירוע הביתה על מנת להשכיב את הילדים בזמן, לצפות בתכנית האהובה עליכם, או רק מפני שאתם מרגישים אי נעימות. דאגו לעצמכם – זה יקל על יצירת חוויה נעימה מהערב המשפחתי.

איך זה היה, אם זה היה מושלם?

עוד טיפ המסייע לעבור את החגים והמפגשים המשפחתיים האופייניים לתקופה זו של השנה בשלום, היא לשבת עם עצמנו ולהבין באמת, איך היינו רוצים שזה יהיה. האם יש לנו תקווה לנהוג ליד שולחן האוכל בצורה מסויימת? להגיב כלפי האחרים בצורה מסויימת? האם יש לנו ציפיות מהאחרים, ואם כן – מהן?

חשבו מה ניתן לעשות עם אותן הבנות. תוכלו לנסח לעצמכם מספר החלטות או בחירות שאתם מתכוונים להתחייב אליהן השנה (השנה אני לא אוכל שני קינוחים / השנה אני לא רב עם אחותי / השנה אני עוזר בהכנות או בפינוי / השנה אני לא מתעצבן על… כי… – וכולי).

חגים שמחים

התקופה המתאפיינת באירועים משפחתיים תכופים יוצרת מתח אצל רבים. אותה תחושת חוסר שליטה, חוסר אונים או רצון להימנע – הינה תחושה שניתן לטפל בה. הקשבה לעצמנו, חמלה כלפי עצמנו ואחרים, וגם אולי בחירות מודעות שנעשה מראש – יקלו על ההתמודדות עם תקופה ייחודית זו בשנה. אם אתם מרגישים שההתמודדות היא קשה לכם או שאין ברשותכם מספיק כלים על מנת ליצור שינוי אמיתי בחוויית החגים שלכם – אתם לא חייבים לעבור את זה לבד. אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבל תמיכה מקצועית ביצירת שינוי אמיתי – החל מהיום.

בהצלחה.