ברור שאהבה אבל מה זאת אומרת?

מי יכול להגדיר מה זאת אהבה

נסו להגדיר את המושג אהבה ותגלו עד כמה זה בלתי אפשרי. מהר מאוד תגלו שלכל אחד יש את הפירוש הפשוט אך המורכב שלו למניע הגדול של הטבע האנושי.

האם זה רק מושג? ולמה אם כן, נדבקו אליו מושגים כמו “חשק” (בא לי או לא בא לי)  “חברות”  או “אחריות” ?

תעשו ניסיון ותקלידו בגוגל את המילה  אהבה,  תקבלו :   כ-14,100,000 תוצאות בתוך 0.38  שניות

כנסו לויקיפדיה אהבה.wikipedia, ותקבלו שם את ההגדרה הזו,

” ערך זה עוסק ברגש של חיבה עזה. אם התכוונתם למשמעויות אחרות, ראו אהבה (פירושונים).

אהבה היא קבוצת רגשות וחוויות הקשורות לתחושה של חיבה  עזה או אחדות עמוקה כלפי ישות כלשהי: אדם, בעל-חיים, חפץ ואף אידאה. במקרה של אהבה לחפץ קיים, עניין הבעלות שבאהבה בין בני אדם פחות אפשרי.

אהבה מאופיינת בגעגועים, חיפוש אחר קרבת הנאהב, דאגה לו ובקשת טובתו. האהבה יכולה גם להתבטא בצורה רכושנית ולפעמים אף אובססיבית כלפי הנאהב. אהבה לרוב אינה כפופה לרצונו של האוהב. כאשר האהבה אינה ממומשת, היא יכולה להיות גם מכאיבה ולא נעימה, וטרגדיות רבות עוסקות באהבות בלתי ממומשות ותוצאותיהן.” (שם, אהבה)

אם קראתם שם את הציטוט הנ”ל על אהבה, תוכלו להמשיך אל עולם שלם של הסברים, פרשנויות, מודלים פסיכולוגיים, חברתיים או פיזיולוגים שלהם מטרה אחת להבין את טעם החיים. אגב, כשמדובר על חיבה בהקשר לאהבה, שם תמצאו כבר עניינים אחרים כמו תחושת השייכות, על כך במאמר נפרד, שייכות.

קבלו עוד המלצה וקראו את המאמר של צבי ינאי, “אהבה עד כלות” בחוברת ‘מחשבות’ משנת 1994. נשמע לכם עתיק? ובכן, תגלו שלא הרבה השנה מאז ועד היום.

מה עושים?

נתחיל בברור עצמי. נשאל את עצמנו את השאלה הראשונה מה אנחנו חושבים על אהבה ומה הסיבה שאנחנו רוצים להשיג אותה.

האמנם כשהיא נמצאת בחיינו היא עושה את החיים קלים וכשהיא איננה, החיים הופכים רק למורכבים או לא מספקים? נבחן מה אנחנו חושבים ומרגישים ביחס לעידן הזה בו נפח השבטיות והמשפחה הולכים ומצטמקים. מה הצורך האמתי שלנו בקשר של אהבה הכולל לדוגמא, מחויבות. עד כמה אנחנו מוכנים לראות בקשר זוגי מחייב,ביטוי לאהבה.

לסיכום:

דווקא כאשר היכולות הכלכליות מתעצמות וישנה תחושה של שיכרון כוח ועצמה, בהיעדר אהבה זוגית, קשה יותר ליצור את הקשר המחייב הכולל בתוכו גם אהבה. שכן הקושי הוא לא באהבה הזוגית עצמה, אלא, הקושי נמצא, במחויבות לקשר זוגי שהיא אחת מביטויי האהבה. על כן נמצא עצמנו חסרים, לא מסופקים ונתמלא בתחושת בדידות וריקנות.

 

 

 

.